Dovolená bez starostí

04/03/2024

ČSH

Featured image

Pomalu ale nezadržitelně se blíží doba letních dovolených. Stojí proto za to připomenout si základní zásady cestování pro osoby, které trpí hemofilií či von Willebrandovou chorobou.

Abyste si dovolenou užili bez starostí, je dobré nepodcenit přípravu. Ať už cestujete po ČR, nebo se chystáte do zahraničí, myslete v první řadě na dostatek preparátů. Měli byste si s sebou vždy vzít dostatek dávek tak, abyste pokryli nejen profylaktickou léčbu v průběhu celého pobytu, ale i případné neočekávané krvácení. Nezapomeňte si tedy s dostatečným předstihem zkontrolovat zásoby a případně je doplnit ve svém hemofilickém centru.

U svého preparátu si zkontrolujte, jaké podmínky skladování vyžaduje. Tuto informaci naleznete v příbalovém letáku, pokud si nejste jisti, zeptejte se svého hematologa. Zatímco některé přípravky snesou skladování při pokojové teplotě po dobu až několika měsíců, jiné vyžadují skladování v chladu i při jejich převozu. Žádnému preparátu určitě neprospěje, pokud jej například necháte zavřený v autě zaparkovaném na sluníčku uprostřed léta, ve kterém může teplota poměrně rychle dosáhnout výrazně vyšších hodnot, než snesou i ty nejodolnější přípravky. Pomoc s udržením preparátů v dobré kondici vám může i termoizolační taška na léky, kterou vám můžeme poslat jako součást balíčku s hemofilickými identifikátory.

Identifikátor v podobě náramku může být také užitečným pomocníkem, neboť obsahuje i označení diagnózy v angličtině.

Dalším důležitým bodem je cestovní pojištění. Vždy doporučujeme uzavřít dodatečné cestovní pojištění nad rámec základního zdravotního pojištění platného v ČR, a to i při cestách po Evropě. Vždy věnujte pozornost podmínkám v pojistné smlouvě vztahujícím se k chronickým onemocněním. Různé pojišťovny mohou mít v takových případech různé podmínky vztahující se například k období bez změny léčby u chronických onemocnění.

Pokud cestujete letadlem, léky si vždy přibalte do příručního zavazadla, které si budete brát s sebou do kabiny. Zavazadla cestující jako odbavená v zavazadlovém prostoru jsou vystavena tvrdšímu zacházení, značným teplotním výkyvům a není zaručeno, že dorazí do cílové destinace spolu s vámi. Abyste se vyhnuli problémům při bezpečnostní kontrole na letišti, doporučujeme mít s sebou potvrzení od lékaře o tom, že léky jsou pro vás životně důležité. Vzor takového potvrzení naleznete i na našich stránkách.

Při cestách do zahraničí je dobré zjistit si předem kontakt na nejbližší hemofilické centrum. Seznam hemofilických center na celém světě najdete v přehledu na stránkách WFH. Další adresář provozuje na svých stránkách EAHAD. V některých případech může být užitečný i kontakt na místní hemofilické sdružení, jejich přehled najdete opět na stránkách WFH.

Další užitečné informace a praktické zkušenosti o cestování s hemofilií naleznete také v článku na portálu MojeMedicina.cz. Stejně tak si můžete poslechnout díl podcastu Tohle můžeš, který se věnuje cestování letadlem.

Když nepodceníte přípravu, můžete i s diagnózou hemofilie či von Willebrandovy choroby cestovat relativně bez starostí. Dnešní možnosti léčby vám to již dovolují.