O hemofilii na konferenci záchranářů

16/11/2015

ČSH

Featured image

Specializace záchranářů – ať už lékařů, či všech ostatních, je pro členy svazu a Hemojunioru jedna z nejdůležitějších. Obě organizace se proto už delší dobu snaží doporučit na některou z jejich konferencí specialistu – hematologa, aby je seznámil s tím nejdůležitějším, co se v urgentních případech hemofiliků týká. První vlaštovka je tady. Na celostátní konferenci urgentní medicíny a medicíny katastrof s názvem Pelhřimovský podvečer přijel Ondřej Zapletal z oddělení dětské hematologie Fakultní nemocnice Brno, jeho přednášku si vyposlechlo na 200 záchranářů z Česka a Slovenska.

Hovořil na téma „Přístup k pacientovi s hemofilií či jinou vrozenou krvácivou chorobou“ a mimo jiné zmínil i zkušenosti hemofiliků s rychlou záchrannou službou (RZS). Že nejsou vždycky právě pozitivní, je dobře známo. Urgentní specialisté až příliš často nemají potřebné vědomosti, dokonce i na velmi prestižních pracovištích. Jak může neodborný přístup v okamžicích ohrožení života skončit, je nabíledni. Svaz se samozřejmě s úvodním průlomem mezi lékaře a zdravotníky tohoto oboru nespokojí, už připravuje další kroky.

Na prezentaci MUDr. Zapletala se můžete podívat prostřednictvím kanálu youtube pod odkazem https://www.youtube.com/watch?v=mG_o5va9_G4 od stopáže 1:17:25.

Jaké máte zkušenosti s RZS? Pište nám své zkušenosti, ať už pozitvní, či negativní.