Ondrášův dvůr žil olympiádou
08/08/2012
ČSH
O víkendu v polovině července se už poosmé sjeli vedoucí, lékaři, sestřička, fyzioterapeutky a hlavně 42 dětí do beskydského areálu Ondrášův dvůr, aby zde spolu prožili již tradičně dva týdny na letním hemofilickém táboře. Letošní olympijské hry v Londýně jsou velkou událostí, a proto i naše celotáborová hra nesla olympijské téma. To se odráželo v téměř každé činnosti, která se na táboře odehrávala – vedoucí reprezentovali olympijský výbor, děti chodily cvičit do tréninkového centra, zdravotní problémy řešil sportovní lékař a sacharidy, tuky a bílkoviny doplňovali sportovci v nutričním centru.
Hned první večer po každoročním uvítání a seznámení se s táborem proběhl zahajovací ceremoniál. Zazněla olympijská hymna, byla vztyčena vlajka symbolizující pět kontinentů a byly představeny 4 týmy, které se proti sobě celé dva týdny utkávaly v jednotlivých disciplínách – za Evropu Velká Británie, za Ameriku USA, Asii reprezentovalo Japonsko a z Oceánie přijeli sportovci ostrova zvaného Lízátkonie.
Typický den začínal ne úplně oblíbenou rozcvičkou, potom po snídani následovaly dopolední dílny - každý den se vyrábělo něco jiného, a tak na konci tábora měly děti vyrobené krásné masky, svíčky, lapače snů nebo lampiony. V průběhu dopolední také probíhaly rehabilitace – jak skupinové, tak individuální. Odpoledne přišla na řadu vždy etapová hra, ve které se sportovci snažili v různých olympijských disciplínách vybojovat pro svou zemi co nejhodnotnější medaili. Na konci tábora se potom vyhodnocovalo umístění právě podle počtu získaných medailí.
Jeden večer proběhla celotáborová show Talent LHT 2012. Tu přijel moderovat sám Leoš Mareš (který už se ovšem viděl ve Frýdku na diskotéce) a během ní se v nejednom sportovci objevil i skrytý kulturní talent.
Když zrovna nepršelo, využívali jsme hřiště – hrál se florbal, ve kterém byl dokonce uspořádán turnaj, fotbal nebo třeba badminton. Zvlášť druhý týden, když bylo teplo, jsme se hodně vyřádili v bazénu, protože občas bylo kvůli horku skoro k nevydržení.
Každý týden jsme na den opustili tábor a vydali se na výlet. První středu se našim cílem staly Trojanovice u Frenštátu a zdejší motokárová trať. Strávili jsme tu několik hodin, takže si každý mohl několikrát projet celý asi 700metrový okruh a všichni si to dosyta užili - i přes počasí, které nám v několika chvílích udělalo z trati skoro až klouzačku.
Druhý týden jsme vyrazili za kulturou – nejdřív jsme navštívili muzeum Tatrovky v Kopřivnici a odpoledne jsme se přesunuli do Štramberka, kde jsme si prohlédli historické centrum a hrad Trúba.
Zajímavým zpestřením tábora byla návštěva terénního triatlonisty Tomáše Slavaty. S tím jsme si jeden večer povídali o jeho sportovním životě i nelehkém mládí, které musel překonat. Dnes se kromě sportu věnuje i aktivitám pro děti z dětských domovů - všechny jeho projekty i zmínka o našem táboře jsou na www.tomasslavata.cz.
Pravidelně probíhaly také profylaxe, a jako každý rok, i letos se několik nejmladších hemofiliků naučilo samostatně si aplikovat své léky do žíly, což je jedna ze základních dovedností, které děti musí umět, aby jim hemofilie v budoucnu nekomplikovala život. Rádi bychom jmenovali Péťu Š., Perníčka a Járu s Pájou! Jen tak dále, jste jedničky kluci!
Letos mohly děti v praxi vidět, co udělá faktor VIII nebo IX aplikovaný do jejich těla. To díky přístroji zvanému Koagulometr, který na tábor na jeden den přivezla Bára Jordánová z Dětské nemocnice Brno. Dětem se odebral vzorek krve před a po podání léku a na výsledku vyšetření byla vidět změna koagulačních časů odpovídající hladině faktoru v jejich krvi. Všichni tak získali přesnější představu, proč si vůbec léky podáváme.
Poslední večer nastalo vyhodnocení celotáborové hry a vyhlášení vítězů. Na počest nejúspěšnějšího státu zazněla i britská hymna a po oficiálním zakončení her se sportovci i s realizačními týmy přesunuli na závěrečnou párty, kde si všichni vychutnali dozvuky 1. letní hemofilické olympiády 2012. Olympijská štafeta se tak z Ondrášova dvora přesunula na další dva týdny do Londýna...
Díky opravdu nabitému programu se všechny děti bavily, zasportovaly si, díky rehabilitacím odjížděly možná o trochu zdravější a snad i o trochu vzdělanější, co se hemofilie týče. Každý tu ale určitě našel nové kamarády nebo upevnil stará přátelství. To, co v nás tábor zanechal, ukázaly slzičky na tvářích dětí i dospělých v sobotu ráno při odjezdu... Shrnuto jednou větou: Další tábor, který se díky práci vedoucích, zdravotnického personálu i rehabek podařilo uskutečnit tak, že z něj všichni odjížděli navýsost spokojení.
Velké díky patří rovněž našim sponzorům Bayer, Baxter, Grifols, Moneta Money Bank, Novo Nordisk, Octapharma, Sobi, Sysmex a všem ostatním za jejich věcné či finanční dary.