Věda nás baví

20/04/2018

ČSH

Featured image

Sobota 14. dubna byla pro členy svazu a Hemojunioru velmi očekávaným dnem. I přesto, že krásné jarní počasí vybízelo spíš k venkovním aktivitám, lákadlům plzeňské Techmánie neodolalo na 150 našich členů. Ti opět po roce přišli oslavit den, který po celém světě patří hemofilikům, tedy 17. duben. To vše tradičně, za velmi vstřícné podpory a spolupráce společnosti Novo Nordisk. V samotné Techmánii čekaly opravdu nevšední zážitky.

Mohli jsme si vyzkoušet a ověřit různé fyzikální či chemické jevy, svou orientaci, sílu a mnoho dalšího. Navštívili jsme také přilehlé 3D planetárium, jediné v republice. Diváci tu mají hvězdy, souhvězdí a galaxie téměř na dosah ruky, proletí se blízkým i vzdáleným vesmírem a dozvědí se spoustu zajímavého.

Součástí budovy planetária je také expozice věnovaná poznávání vesmíru s největším lákadlem – gyroskopem - na němž zažijete pocity kosmonautů v kosmické lodi. Zázemí k odpočinku jsme našli v sále vyhrazeném po celou dobu jen pro nás. Účastníci si zde mohli v klidu posedět a popovídat s přáteli, kamarády a zažehnat žízeň i hlad.

Aby to byly oslavy se vším všudy, udělovala tu svazová rada každoroční výroční cenu. Držitelem letošní se stal náš dlouholetý člen, který po dvanáct let zastával funkci radního, z toho sedm let post předsednický, pan Vladimír Dolejš. Za jeho působení se svaz na tuzemské i mezinárodní scéně angažoval silněji, než kdy jindy a jeho pozice velmi posílila. Bojoval na půdě VZP i Státního ústavu pro kontrolu léčiv při nebezpečí redukce domácí péče – ten navrhl změnu předpisů takovým směrem, jenž by mohl znamenat její konec. Svaz zastupoval na nespočetně popularizačních kampaních, které zahrnovaly tiskové konference se skutečně viditelným výsledkem, účastnil se debat v Českém rozhlase, České televizi a řadě celostátních tištěných periodik, takže přinesly nebývale velké množství materiálů. Dlouholeté působení v čele svazu a úspěchy pod jeho vedením, kdy se svaz proměnil v moderní pacientskou organizaci, nikdo z historie nevymaže. Vladimír za sebou zanechal ve svazu a vůbec celé hemofilické veřejnosti nesmazatelnou stopu a zapsal se tak mezi významné laureáty výroční ceny Českého svazu hemofiliků.

Celý den v Techmánii jsme si náramně užili a nikdo, posuzujeme-li podle ohlasů, nebyl ani trochu zklamaný. Šlo o jubilejní desátý ročník, dovolíme si proto krátké shrnutí míst, která jsme v rámci oslav Světového dne hemofilie navštívili a na která rádi vzpomínáme. První ročník jsme zasedli za volanty motokár v Praze, následovaly ZOO Praha, Westernové městečko Boskovice, Tvrz Hummer Praha, Baťův kanál, Jindřichohradecká úzkokolejka, Zážitkový park Zeměráj, Zámek Loučeň a Permonium v Oslavanech. A kam povedou naše kroky příště?