Kde domov můj? V Zubří!

28. 9. 2021

ČSH

Featured image

Po dvou ročnících v azylu se vrátil letní hemofilický tábor, který proslul pod zkratkou LHT, do známého prostředí Vysočiny. V Zubří celkem 34 cestovatelů včetně pár nováčků spolu se zkušeným týmem vedoucích, zdravotníků a fyzioterapeutek poznávalo poslední srpnové dny krásy Česka.

Dle tradic vznikly i letos na „velkém“ táboře pro hemofiliky, jejich sourozence a přátele čtyři týmy. Rozděleny byly podle národních barev a zelené symbolizující lipový květ. Šikulky, Nejlepšíí, Mochomůrky i Lipánci poznávali postupně všechny kouty republiky. A na základě výkonů v etapových hrách mohli zbarvit mapu. Na Moravě strýcovi Martinovi zachránili úrodu před škůdci a za odměnu jim spolu se strýcem Jurou předvedli, jak se vyrábí víno, a pohostili je nealkoholickým moštem. Při návštěvě Prahy zase museli bojovat s byrokracií i nerudným řidičem autobusu.

Na Pardubicku ochutnali perníčky a severní částí Čech je provedl „Rumonoš“, potomek Rumcajse a Krakonoše.Na západě byla potřeba zapojit i orientační schopnosti, Olomoucký kraj přinesl spoustu vody i jízdu na lodi a konečně po okradení v Ostravě se v noci podařilo odvážným havířům zachránit kolegy ze zavaleného dolu při noční hře.

Během zkráceného desetidenního pobytu jsme toho stihli hodně. Při výletu do Žďáru nad Sázavou jsme se seznámili se Santiniho dílem. Návštěvu kláštera na Zelené hoře ještě zpestřil program v nedalekém zámku, který slouží jako interaktivní muzeum. V rámci středy na Vysočině nesměla chybět ani etapovka, kdy musely týmy vyluštit návod na opravu autobusu.

I přes nepřízeň počasí se LHT21 maximálně povedl. Dopoledne jako obvykle probíhala individuální i skupinová cvičení, profylaxe a nácvik samostatného podání léků a výtvarné dílny, které byly tentokrát tematicky zaměřeny na jednotlivé oblasti Čech, Moravy a Slezska. Podívali jsme se také do nedalekých lázní v Novém Městě na Moravě, kde jsme měli k dispozici plavecký bazén, relaxační bazén s divokou řekou i vířivku. To byla jízda!

Nakonec zbyl čas i na sportovní klání včetně florbalového turnaje, otužilci si dokonce vyzkoušeli venkovní koupání včetně jízdy na paddleboardu. Celý program vyvrcholil slavnostním předáním pamětních medailí, dresů a poslechem státní hymny. Táborová hra měla za cíl účastníky seznámit s historií naší země a probudit lásku k vlasti.

Spoustu legrace si děti i dospělí užili při natáčení klipů a jejich následném promítání nebo při hospodském kvízu o České republice. Při závěrečném večírku proběhla tombola a nejspíš ukápla i nějaká ta slzička…

LHT má u nás dlouhou tradici, je v evropském (a zřejmě i celosvětovém) měřítku unikátní záležitostí. Ačkoliv není jisté, že domovem zůstane i na příští roky Zubří, je důležité, aby se tato akce konala dál. Tak snad zase příště zdar! Nazdar!

Michael Bereň

Speciální poděkování hlavního vedoucího patří Janě Bereňové, Lindě Bystrické, Jirkovi Salajkovi, firmě Ivema a Adéle Horníkové.

Český svaz hemofiliků by rád poděkoval všem, kdo se s námi na realizaci táborů podílí. Velké díky patří vedoucím a zdravotníkům, kteří do své práce dávají maximum a obětavě připravují dětem program, ale také našim sponzorům.

Svým jménem bych rád ocenil vstřícný a ochotný přístup hlavního vedoucího Michaela Bereně, který se z vlastní iniciativy ujal příprav letošního hemofilického tábora. Díky Michale za velký kus dobře a trpělivě odvedené práce.

Martin Bohůn - předseda ČSH

Kompletní sbírku fotografií z LHT 2021 naleznete na: https://hemofilik.rajce.idnes.cz/