Máme rádi hosty

3. 9. 2019

ČSH

Featured image

Ano, to máme a navíc si neskromně myslíme, že ČSH dokáže být skvělý hostitel. K takové domněnce nás opravňuje vzpomínka na rok 2012, kdy se stala Praha hlavním evropským městem hemofiliků. Tehdy hostila pravidelnou konferenci, vrcholný podnik Evropského hemofilického konsorcia a ještě dlouho poté mohli zástupci svazu slýchat na mezinárodním fóru velmi pozitivní ohlasy. To už je ale minulost a jen z ní žít nelze, je třeba se dívat do budoucna. Tak třeba – proč by se stověžatá nemohla stát i světovým hlavním městem hemofiliků? K tomu by ovšem bylo nutné uspořádat světovou konferenci WFH. Nejbližší volný termín je rok 2024 a právě sem cílí svazový plán.

Konference světové úrovně se konají vždy v sudých letopočtech a svaz by se chtěl do kalendáře WFH zapsat. Už podal první nabídku a Česko se povzbudivě stalo jedním ze semifinalistů mezi zájemci, definitivně bude soupeřit s Madridem, Jeruzalémem a Marseille. Z nabídek vybere po inspekci na místě dvě nejlepší a konečný verdikt padne hlasováním členských zemí příští rok na summitu v malajzijském Kuala Lumpur.

Co taková kandidatura představuje? Připravit podmínky pro sjezd osmi tisíc delegátů z celého světa, především uspořádat odborný vědecký i společenský program. Je nutné najít vhodné místo, u nás přicházejí z kapacitních důvodů v hlavním městě jen dvě alternativy. Buď Ještě nedokončené kongresové centrum O2 Universum v těsném sousedství O2 Arény, nebo letité Kongresové centrum na Pankráci. To čeká v blízké budoucnosti velká rekonstrukce.

Svaz úzce při tvorbě nabídky spolupracoval právě s O2 Universum a s Prague Convention Bureau, jenž se o podobné záležitosti stará. Už také získal záštitu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, podporu pražského magistrátu v podobě příslibu dotace jízdenek na MHD a další benefity.

Svaz se na veškerá jednání intenzívně připravuje. Vytvořil přípravný výbor, jehož členy jsou současní svazoví radní a někteří bývalí členové rady.

Možnost uspořádat tak obří podnik nepřináší jen vysokou prestiž, ale i finanční efekt. Z podílu na výtěžku evropské konference pře sedmi lety profituje svaz dosud, z celosvětového setkání může získat ještě víc. Otvírá se tu i příležitost pro mladé členy v podobě možnosti působit v době konání jako dobrovolníci, navázáních cenných mezinárodních kontaktů. V pravou chvíli zveřejní rada výzvu k začlenění se a ke vstupu do světa mezinárodního života.

V tento okamžik jsou kostky vrženy, další postup bude záležet na úvaze prezidia WFH. Přípravný výbor vstoupí intenzivně do hry zase ve chvíli příjezdu hodnotící komise do Prahy a pak zejména v roli obhájce kandidatury na jednání konference WFH příští rok v jihovýchodní Asii. Tady bude muset vyvinout velké úsilí, aby všechny kolem přesvědčil, že Praha je pro rok 2024 ta nejlepší volba na světě.