Po ráji nejlépe bez bot

12. 5. 2015

ČSH

Featured image

Vrcholem oslav Světového dne hemofilie bylo bezesporu setkání členů svazu i Hemojunioru v zážitkovém parku Zeměráj. Středověká vesnice poblíž Orlické přehrady ožila poslední dubnovou sobotu více než stopadesátí účastníky, jimž se na pozemku o velikosti devíti hektarů naskytlo několik nevšedních zážitků. Nejenom děti si mohly vyzkoušet, jak se vyrábí látka z vlny a lnu, roztočit hrnčířský kruh, nebo jak se spalo v chatrčích ve 12 století. V archeologickém nalezišti jsme proséváním písku našli střepy nádob, kosti, mince, šperky a korálky z náhrdelníků a mohli si některé nechat jako suvenýr.

Ještě před cestou za pokladem a dobrodružstvím dostali všichni mapu s programem a něco drobného k zakousnutí. U některých stanovišť a v hospůdce s občerstvením vyžadují platbu tak zvanými „smíšky.“ Ani na ty jsme nezapomněli a vybavili místní měnou nesoucí název podle zdejšího rybníka, každého účastníka. A pokud někomu přeci jen došla, mohl si ji vyměnit v místní směnárně za příznivý kurz 1 Smíšek = 10,- Kč.

V parku jsme strávili celý den a byl to relax nejen pro nohy procházkou na boso po cestě tvořené přírodními materiály, ale také řadou zábavných i poučných úkolů podél ní.

Půvabná krajina jihočeské přírody se nám ukázala v celé své kráse. Všude kolem pobíhaly ovce, kozy i slepice, rozkvetlé louky prohřívalo teplé jarní počasí a vydrželo nám až do setmění. Spokojenost zářila z očí dětem i dospělým. Přes složitý terén si někteří méně pohybliví našli čas na společné popovídání v místní hospůdce Pod Hrází u piva, výtečné medovině nebo dalších tradičních specialitách. I oběd tvořilo menu inspirované obdobím raného středověku.

A aby vypadaly oslavy jak se patří, nastala i slavnostní chvíle. Výroční cenu Českého svazu hemofiliků za rok 2014 převzala sestra dětské hematologie nemocnice v Motole Veronika Čepeláková, členka svazu i Hemojunioru a dlouholetá organizátorka táborů pro rodiny s dětmi. Veronice patří velké uznání a srdečné poděkování za spoustu záslužné a obětavé práce, kterou pro hemofiliky stále vynakládá.

Symbolem letošního Světového dne hemofilie byl strom – silný kmen s řadou větví a plodů symbolizujících košatost a pevnou oporu rodin všech, kdo s hemofilií žijí. Maketa takového stromu byla součástí i programu v Zeměráji a každý mohl přispět svým dílem fantazie k jejímu obohacení.

Po loňské jízdě vlakem Jindřichohradecké úzkokolejky byl návrat do Jižních Čech dobrou volbou, je ale na čase přesunout se jiným směrem. Několik nápadů se už sešlo a budeme se snažit mít při výběru stejně šťastnou ruku jako dosud. Rozhodující zásluhu na dosavadních programech má společnost Novo Nordisk, díky níž je můžeme vůbec každoročně připravovat.

Děkujeme.

Foto: Kačka Kuráková a Renata Lacinová

[widgetkit id=81]