Putování s Malým princem

30. 8. 2015

ČSH

Featured image

Knihu Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho zná snad každý. Ať je dítě či dospělý. Kniha je plná nádherných citátů o životě, lásce a přátelství, mnozí z nás znají některé výroky nazpaměť. V uplynulých dnech skončil hemofilický tábor 2015 a tedy i naše společné putování s Malým princem. Právě nejznámější Exupéryho literární postavičkou a dobrodružstvími, které prožila, byla inspirována letošní celotáborová hra.

Už podruhé se uskutečnil tábor uprostřed malebné přírody na Vysočině, v Rekreačním středisku Zubří, které skýtá pro potřeby hemofilických pobytů vhodné zázemí. Na rozdíl od loňska jsme zde letos strávili celých čtrnáct dnů. Téměř po celou dobu táborníkům až na malé výjimky, kdy zapršelo, přálo počasí. V horkých dnech jsme se mohli zchladit v nedalekém rybníce nebo jen odpočívat pod košatými baobaby uprostřed tábora.

Cílem celotáborové hry bylo vtvořit novou planetu, na kterou by se mohl Malý princ přestěhovat. O vítězství v ní usilovaly celkem čtyři oddíly táborníků – Sluníčka, Lampáři, Letci a Trnovci. S nemalým nasazením pak všichni táborníci plnili úkoly v rámci jednotlivých etapových her, tak, aby mohli získat potřebný díl budoucí planety a tu postupně sestavovat. V zápalu hry se často i ze samotných vedoucích stávali znovu děti a velmi věrohodně se vžívali do svých rolí. Pravidelně tak dětem vzkazy od Malého prince přinášela liška nebo letec a setkávaly se s nimi další postavy z této knihy: podnikatel, král, lampář, opilec, vědec, Země. Nejúspěšnějšími staviteli nové planety se stali nakonec Lampáři, ale odměnu za snahu, vzájemnou pomoc při plnění nejrůznějších úkolů a nasazení si nakonec táborového pobytu zasloužily všechny děti.

Ani letos v rámci programu nechyběla už tradiční rehabilitace. Každodenního dopoledního ať už individuálního nebo skupinového cvičení se ujaly hned čtyři fyzioterapeutky. Současně proběhlo celkem 4 krát cvičení v krytém bazénu v nedaleké Bystřici. Pod dohledem lékařů a především oblíbených zdravotních sestřiček probíhaly denně také profylaxe. I když samostatná aplikace derivátu vyžaduje velkou odvahu, postavili se této výzvě i ti nejmenší účastníci tábora čelem a lék si zvládli aplikovat sami. Za to jim samozřejmě patří ještě jednou velká pochvala a obdiv.

V rámci programu se našel čas i na pravidelné kreativní činnosti. Letos jsme vyzkoušeli hned několik výtvarných a rukodělných technik. Pletli jsme z pedigu, vyráběli květiny technikou twist art, vytvořili beránka a krabičku na něj, drátkovali lucerničky, za pomoci šablon a barevných sprejů zhotovili šálu po vzoru Malého prince. Každý táborník si také dozdobil podle své fantazie rámeček na fotku, která mu bude letošní LHT připomínat.

Nezůstali jsme jen v táboře, ale také vyrazili na výlet do nedalekého Tišnova, kde nás pro začátek čekala jednoduchá soutěž. Děti měly za úkol najít Müllerův dům, sídlo Muzea města Tišnova, kde úspěšní jedinci obdrželi barevné označení a poukázku na popcorn. Tím si děti mohly zpestřit večerní promítání animovaného filmu Ovečka Shaun v tišnovském kině Svratka, které bylo pro tento večer jen a jen pro nás.

Závěr tábora patřil přáním, které jsme společně s Malým princem nechali odlétnout s lampiony přání do vesmíru. A jak zněla většina z nich? To je přece jednoduché: *„Příští rok se chceme zase všichni společně sejít a zažít minimálně 14 dnů zábavy!“*Proto nezbývá, než poděkovat všem, kteří se jakkoliv podíleli na realizaci letošního LHT. Především pak všem zdravotníkům, vedoucím, farmaceutickým společnostem, sponzorům, pracovníkům rekreačního střediska a také ČSH. V neposlední řadě patří velký dík dětem, bez kterých by tábor a ani putování za Malým princem proběhnout nemohlo. Dalším ročníkům nejen hemofilických táborů, ale i dalších pobytů a akcí bych proto ráda popřála, aby se vždy našli ti, kteří s nasazením, přesvědčením a celkovým entuziasmem budou připravovat akce, na které budou všichni rádi vzpomínat.

Romana Jakešová

**Zde si můžete prohlédnou několik fotografií z letošního tábora. Všechny ostatní naleznete na:
https://hemofilik.rajce.idnes.cz/

[widgetkit id=83]