Rekondice dospělých Bystré 2022 - zpráva z pobytu

14. 6. 2022

Břetislav Velner

Featured image

Již podruhé se podařilo díky ČSH a pod vedením Michala Skořepy zorganizovat tradiční rekondiční pobyt dospělých v hotelu Bystré na Vysočině (nedaleko Poličky), který se konal od 20.5. do 27.5.2022.

Již podruhé se podařilo díky ČSH a pod vedením Michala Skořepy zorganizovat tradiční rekondiční pobyt dospělých v hotelu Bystré na Vysočině (nedaleko Poličky), který se konal od 20.5. do 27.5.2022.

Loňské pozitivní zkušenosti nového místa byly rozšířeny o spoustu dalších poznávacích zážitků a celkově se letošní ročník nadmíru vydařil.

Oproti loňskému říjnovému termínu jsme si letos užili výrazně více sluníčka a tepla. Program a zážitky byly velice pestré. Protože skoro pětinu účastníků tvořily děti, bylo myšleno i na jejich zábavu a hry. Přímo v hotelu mohli využívat dětský koutek s hračkami, hrát dětské kuželky a hlavně největší atrakci – venkovní skákací trampolínu, která byla permanentně obsazena každý den týdenního pobytu.  Kromě místního programu děti ještě absolvovaly tři dětské výlety. Jeden byl do Poličky, kde probíhal dětský program Zábaviště pro sviště, druhý výlet byl do Podlesíčka s Pohádkovou vesnicí a třetí výlet byl do Pohádkového lesa přímo v Bystré, kde se děti opravdu vydováděly a užily si spoustu úkolů, překvapení a odměn.

Také pro dospělé bylo vymyšleno spoustu výzev, ať už pro rodiny, skupiny, či jednotlivce. Každý den byl jiný tip na výlet, návštěvu pamětihodností, přírodních krás okolí a dalších. Namátkově můžu jmenovat návštěvu a prohlídku hradu Pernštejn, zámku Nové Hrady, zámek, zahrady, kostel a věž města Litomyšl, hradby města Poličky, hrad Svojanov, město Svitavy a překrásná okružní cesta kolem přehrady Vír. Všechny formy pohybu byly vítány, někdo autem, někdo pěšky, někdo na kole.

Ze samostatných akcí nemůžu vynechat naučnou stezku Vodárenský les (ve Svitavách), návštěvu Gastro slavností v Litomyšli, Muzeum deskových her v Poličce a návštěvu penzionu Ohrady ve Vískách (kde se konaly předcházející ročníky rekondic).

A protože se toto celé konalo v krásném a malebném prostředí Vysočiny, na své si přišli i okem se kochající výletníci, kteří postupně navštívili Toulovcovu rozhlednu (s výhledem na Orlické hory, Krkonoše, Železné hory a Jeseníky), rozhlednu Terezka na Pasekách, rozhlednu Karasín a rozhlednu Járy Cimrmana. Počasí vynikající, rozhled a dohled ještě lepší, spokojenost veliká.

A jak jsme si užívali na „základně“ v hotelu Bystré? Bylo zajištěno ubytování s plnou penzí, snídaně formou švédského stolu, obědy a večeře s výběrem ze 3 jídel.

Přes den byly dle rozpisu realizovány postupně fyzio cvičení a rehabilitace. Tyto aktivity byly doplněny každodenním plaváním a cvičením v bazénu, využíváním vířivky na uvolnění svalů a kloubů a prohřátím těla v sauně. Díky kontaktu a diskuzím s ostatními hemofiliky jsme si také vzájemně vyměnily spoustu praktických informací a zkušeností, ohledně léčby a zvládání zdravotního stavu.

Po celodenním namáhavém rehabilitačním a výletovém programu jsme se večer scházeli ve společenském sále, kde se dlouho do noci bavilo, hrálo na kytary, hráli různé společenské hry, při kterých jsme se hodně nasmáli a také jsme fandili našim na MS v hokeji.

Celkově tuto akci hodnotím dle mé zkušenosti velice pozitivně, protože jsem se opět potkal se známými lidmi, poznal nové neznámé, užil si pohostinnosti hotelu, využil na maximum rehabilitace a „vodní svět“, protáhl své tělo na kole po okolí krásné přírody, navštívil a viděl spoustu nových míst a věcí, zároveň si odpočinul, ale hlavně, opravdu si užil příjemný a zábavný pobyt s přáteli „stejné krve“.

Rozhodně doporučuji všem, kteří se ještě nezúčastnili, kteří váhají a přemýšlejí, jestli to stojí za to. Určitě ano, nebudete litovat.

Břetislav Velner