Svaz šťastně v přístavu

9. 5. 2013

ČSH

Featured image

Proplul úskalími Baťova kanálu spojeného s řekou Moravou a po několika kilometrech se vrátil do přístavu ve Veselí nad Moravou. Ne celý svaz, ale ti jeho členové a hosté, kteří přijeli oslavit letošní Světový den hemofilie. Správné datum je sice už v dubnu, ale protože na vodě fouká, rozhodla se svazová rada posunout den „D“ až na květen. Vyplatilo se, počasí se zachovalo velmi kavalírsky a po dlouhé a neodbytné zimě ukázalo lodníkům i pasažérům vlídnou tvář.

Hlavním bodem programu se stala několika kilometrová plavba z Veselí do Vnorov k plavební komoře, jejíž vzhled a mechanizmus jsou pro suchozemce vždycky atraktivní. Mnozí z cestujících se dokonce rozhodli, že příští plavbu podniknou sami ve své režii, protože pro řízení lodi nejsou třeba žádné kapitánské zkoušky a napouštění a vypouštění komor je zcela zdarma. A je možné plout z Otrokovic až do slovenské Skalice, výběr lodi záleží jen na počtu plujících a hlavně nocujících cestujících. Ano, pronajmout si lze houseboat a přespávat přímo na hladině. Kanál částečně využívá toku řeky Moravy a částečně vlastního unikátního díla, které v režii Baťových závodů vznikalo v těsně předválečných letech.

Společnost obveselovala přímo na palubě lidová muzika, ta hrála i před samotným naloděním na terase přístavu ve Veselí. Jíst a pít bylo co tady i poté na palubě. Tady přibyly i nádoby s červeným, bílým a růžovým vínem – degustace ve velkém množství se setkala s velkým úspěchem. K nezbytnému sýru a chlebu přibyly i špičkové koláče, které tradičně připravila rodina nedaleko bydlícího člena Rady ČSH Martina Bohůna.

Ani po přistání se nikdo nenudil, hlavně děti měly co dělat. Skákací hrad či sedm tajemných ostrovů v perfektním provedení kolektivu Domu dětí a mládeže Pastelka z Uherského Ostrohu. A kdo neměl vody ještě dost, mohl si na účet svazu půjčit motorovou loď a vydat se třeba opačným směrem než na velkém plavidle předtím a zkusit si své kapitánské a kormidelnické dovednosti. Tedy – pokud se cítil dostatečně fit, protože obsáhlý raut s množstvím čerstvě grilovaného masa a dalších specialit, působil dosti vyčerpávajícím dojmem.

Na hladký průběh dohlížela loga sponzorujících firem Novo Nordisk a CSL Behring, jimž patří obrovský dík za možnost se sejít, popovídat, pobavit se a zakusit nové zážitky. Ze strany samotné Rady ČSH se pak o všechno postarali místopředseda Martin Bohůn a Jana Kalábová. Nelitovali času ani námahy a vše dokonale připravili. Včetně dárků, jež si každý na památku odvezl.

Termín jsme tedy nedodrželi, ale už po léta obvyklou dobrou zábavu a setkání ano. Škoda jen, že z Čech přijelo poměrně málo zájemců, zřejmě byla cesta na téměř slovenské pomezí příliš daleká. A protože spolupořadatelem byl opět Hemojunior, mohou jeho příslušníci jen litovat, že se program obešel bez nich. Těch nejmladších a jejich rodičů totiž přijel jen mizivý počet, přitom právě atraktivita plavby a další atrakce mohly přilákat zájemce každého věku.

I tak se zúčastnilo sedm desítek kolegů a snad nikdo z nich nelitoval. Právě pro ně se takové podniky pořádají a svazová rada bude muset už teď přemýšlet o tom, kam pozvat hosty za rok. Do té doby se ovšem ještě všichni sejdou 14. a 15. září na velké a nebývalé výroční Konferenci, o níž už brzy přineseme podrobnější informace. Také tady se budeme bavit, ale také dovídat nové a užitečné věci. A to všechno v lázních Vráž u Písku naprosto zdarma.