Zubří v antickém hávu

26. 8. 2018

ČSH

Featured image

V poslední červnový večer roku 2018 bylo všehovšudy 34 řeckých občanů pozváno na velkou hostinu do Kalipole, která se konala za účasti starých antických bohů, a kterou začalo dvoutýdenní zápolení o přízeň Dia, Háda, Poseidona i ostatních bohů olympských. Ano, řeč je samozřejmě o každoročním letním hemofilickém táboře, opět se konajícím v Zubří na Vysočině, který se letos tematicky nesl v duchu antického Řecka.

Účastníci byli rozděleni do čtyř měst – Heraklion, Halikarnassus, Monastiraki a Heliopolis – a po celou dobu tábora hájili postavení svého města tak, aby získali co největší přízeň od olympských bohů. Ti podrobovali občany různým zkouškám, které většinou souvisely s příběhy ze starých řeckých bájí a pověstí. Všichni se v průběhu tábora seznamovali s řadou známých postav antické mytologie a s jejich osudy. Odysseovi pomáhali vyrovnat se s Poseidónovou pomstou po přelstění kyklopa Polyféma, Dionýsovi pomáhali připravovat slavnost, Hádovi dokonce museli vyrvat ze spárů podsvětí ostatní bohy. Došlo také na nejvýznamnější všeřeckou slavnost, Diovi zasvěcenou olympiádu, v níž týmy soutěžily v pěti disciplínách testujících všestrannost těla i ducha. Všechna města si vedla dobře, leč absolutní přízeň bohů mohlo získat jenom jedno. Nejúspěšnějším týmem se nakonec stalo město Heliopolis, těsně následované ostatními.

Zpestřením v táborovém programu byla návštěva lukostřelců z Tišnova, se kterými jsme strávili jeden podvečer, a zejména celodenní výlet, při kterém jsme letos vyrazili za krásami Moravského krasu. Po návštěvě Kateřinské jeskyně jsme absolvovali krátkou procházku k propasti Macocha, a s překvapivě nízkým počtem ostatních turistů okolo nás jsme si mohli v klidu prohlédnout tuto známou oblast.

Na táboře bylo jako vždycky potřeba rozvíjet fyzickou stránku pod dohledem našich fyzioterapeutů. Každé ráno se všichni sejdeme na rozcvičce, a celé dopoledne je věnováno cvičení dětí v malých skupinkách, které je doplněno i o individuální terapii. Je zde tak mnoho prostoru naučit se správnému preventivnímu cvičení a rovněž správnému rozcvičování kloubů či svalů po hemofilických krvácivých epizodách. Dobrým zvykem je zpestřit si cvičení návštěvou bazénu – letos jsme vyzkoušeli novou lokalitu Městských lázní v Novém Městě na Moravě, a nezbývá než říci, že jsme ve zdejším prostředí byli naprosto spokojení. Velký plavecký bazén, relaxační bazén s divokou řekou a vířivka všechny spolehlivě zabavily. Jsme také moc rádi, že i letos se našlo několik hemofiliků, kteří si na táboře poprvé aplikovali svůj lék samostatně – snažíme se, aby i tábory pomáhaly k tomu, aby si každý hemofilik byl schopen sebevědomě aplikovat koncentrát faktoru sám, a aby tak nebyl závislý na okolí. V tomto ohledu patří velký dík celému týmu lékařů a sestřiček, kteří se dětem věnují.

Za celý tým vedoucích doufáme, že se opět se jdeme s většinou účastníků příští léto, tedy v roce 2019! Dopředu upozorňujeme, že tábor proběhne v srpnu, v termínu 3. - 17. 8. 2019, současná osvědčená lokalita v Zubří zůstává.

Vojtěch Horník

Český svaz hemofiliků děkuje především všem vedoucím a zdravotníkům, kteří obětují svůj čas, energii i schopnosti a aktivně se na přípravě a realizaci tábora podílejí. Dále pak Ministerstvu zdravotnictví za trvalou podporu rekondičních pobytů pro hemofiliky prostřednictvím dotací a všem velkým i malým sponzorům, v letošním roce obzvláště společnostem Novo Nordisk, Octaphamra, Roche, Shire, Sysmex, Towee, Nadačnímu fondu Tesco a Lindě Bystrické. Za vaši velmi účinnou formu pomoci upřímně děkujeme.

Všechny fotografie z letního hemofilického tábora 2018 lze shlédnout na hemofilickém rajčeti https://hemofilik.rajce.idnes.cz/.

Zde přinášíme malou ochutnávku.