Diskriminace čínského studenta s hemofilií

30. 1. 2015

ČSH

Featured image

Čínský list Global Times přinesl zprávu, že pekingský Institut průmyslových vztahů vyloučil 6. ledna ze studia jednadvacetiletého Zheng Qing, protože trpí hemofilií. Teď už bývalý student chce údajně univerzitu zažalovat pro neoprávněnou diskriminaci. Ta se brání poukazem na směrnici ministerstva školství z roku 2003, jež stanoví, že studenti mohou být pro závažné onemocnění krve, metabolizmu či revmatické potíže, odmítnuti.

Zheng Qing (není to jeho pravé jméno) přitom studuje žurnalistiku, kde mu hemofilie v ničem nebrání. Právní zástupce studenta uvedl, že taková směrnice se může uplatnit jen v okamžiku, kdy někdo není schopen studia dokončit, anebo se sám o sebe starat.

„To rozhodně případ mého klienta není, ale univerzita na něj vyvíjela soustavný tlak už od září loňského roku,“ dodává právník Wang Qiushi, který žalobce před okresním soudem v Pekingu zastupuje. Není ovšem vůbec jisté, zda soud vezme žalobu v úvahu.

Čína tak získala neslavný primát, protože ve světě žádný podobný případ zaznamenán nebyl. Hemofilické organizace z mnoha zemí celého světa u čínských orgánů proti nesmyslně diskriminačnímu postupu univerzity protestují. Připojily se i Český svaz hemofiliků a Hemojunior a zaslaly čínskému velvyslanectví v Praze protestní dopisy.

Také ČSH se připojil k mezinárodním protestům a zaslal čínskému velvyslanectví tento dopis.