Edukačně-rekondiční pobyt Srby

24. 2. 2023

Marek Šimoník

Featured image

Rád bych se s Vámi podělil o svoji zkušenost s účastí na edukačně-rekondičním pobytu v hotelu Astra Srby (okr. Kladno) pořádaném Pacientskou organizací PACIMED ve spolupráci s VŠTJ Medicina Praha a Diabetologickým centrem 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Praha v závěru loňského roku.

Pobyt hemofiliků podpořila společnost Novo Nordisk, za což upřímně děkuji.

Možná někteří z Vás přemýšlí o tom, proč vlastně někam jezdit. Přece se potýkáme s jinými potížemi, než je diabetes nebo obezita. I já jsem chvilku váhal, přesto jsem si nakonec řekl, proč nezkusit něco jiného. Sbalil jsem si kufr a jel. Nebudu zastírat, že mojí motivací bylo i setkání s kamarádem Vaškem, se kterým jsem se od „naší rekondice“ neviděl. Nakonec se nás tam, k mému milému překvapení, sešlo celkem 6 hemofiliků, z toho jeden úplně nový kamarád Stefan původem z Bulharska, který skvěle zapadl a přijede i na dospělou rekondici do Bystrého.

Workshopy zaměřené na výživu mně doslova otevřely oči a uvědomil jsem si, že i pokud se moc nehýbu, není správně když nejím, ale naopak je důležité si správně poskládat svůj denní jídelníček a jeho kalorický příjem rozložit. Moje uvažování předtím totiž bylo: "nehýbeš se, tak moc nežer". A pořád jsem se divil, že přesto přibírám. Vše důležité jsem se na edukacích dozvěděl a pokud jsem potřeboval, měl jsem možnost i individuálně prokonzultovat s odborníky. Měření složení těla známe již z některých našich akcí a je super mít se od čeho odpíchnout.

Možnost zahrát si odpoledne kulečník i ping-pong byla příjemná. Byl jsem si zkusit i střílení z luku, ale svoji úspěšnost této aktivity bych shrnul jen na konstatování, že jsem se nakonec trefil. Podotýkám, že do terče, nikoliv do živého. Naprosto skvělé ale bylo, že nám hemofilikům byl přizpůsoben pohybový režim. Co si budem, představa Nordic walkingu byla pro mě úsměvná, proto jsem si ji přejmenoval na Franc walking (chůze s francouzskou holí) a v duchu litoval ostatní, jak „svižně půjdeme“, když bylo řečeno, že se přizpůsobí nejpomalejšímu. Moje obavy se ale ukázaly jako zbytečné. A tady bych opravdu vyzdvihl ten osobní přístup skvělého týmu Jany Poláchové s Denisou Pexovou. S nimi jsme se dohodli na náhradní aktivitě cvičení v bazénu. Takže žádné obavy pro ty z Vás, co jsou na tom jako já. To, že si člověk může zacvičit vsedě na židli nebo vleže jsme se všichni přesvědčili tím, že jsme po něm cítili mnoho svalů, o kterých jsme do té doby neměli nejmenší tušení. Cvičení bylo zaměřené na posílení vnitřního stabilizačního systému. Takže můj častý povzdech, že bych si sice zacvičil, ale zrovna dneska mně bolí koleno, loket, kyčel, kotník a vlastně všechno, neobstál. Dodnes se snažím podle toho, co jsem se tam naučil, pravidelně cvičit. A víte, co je nejlepší? Že mě to všechno nakoplo k tomu, že zase chodím pravidelně plavat. Meditace poslední den, ke které se mohl připojit ten kdo chtěl, byla pro mě třešničkou na dortu, a umocnila můj vnitřní pocit relaxace a příjemně stráveného víkendu. Pokud teď někomu z Vás přijde líto, že se také nezúčastnil, nemusí smutnit. Další edukačně-rekondiční pobyt se již chystá na stejném místě v termínu 13. 4. 2023 – 16. 4. 2023 a přihlásit se můžete zde: https://vstj.cz/?pg=pobytova-akce&id=66

Akci nepořádá, ani se organizačně nepodílí, Český svaz hemofiliků.

Marek Šimoník