Konečně jasné stanovisko

20. 3. 2012

ČSH

Featured image

Jak už dobře víte, ještě na starém webu jsme začali dopisování se SÚKLem o jeho rozhodování o domácí léčbě. Protože jsme o vyjádření požádali také Ministerstvo zdravotnictví a Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, nechceme vám zůstat jejich reakce dlužni.

Nejprve dopis od ministerstva zdravotnictví.

![](images/dokumenty-pdf-doc/ministerstvo.pdf "Vyjádření MZ ČR")MZ.pdf

Z dopisu tedy jednoznačně vyplývá, že SÚKL se dopustil hrubých chyb a jeho rozhodnutí je protizákonné. Verdikt je sice obalen mnohomluvným zdůvodněním, ale dá se předpokládat, že to nejdůležitější je jasné – nic se měnit nebude. O to víc udivuje, že oba ředitelé – ten odvolaný i jeho dočasně jmenovaný nástupce – ještě před pár dny trvali na svém.

Požádali jsme o stanovisko také ředitele VZP Pavla Horáka, na něhož si hemofilici rozhodně nemohli nikdy stěžovat. Byl to právě on, kdo vždycky jejich zájmy hájil. I jeho reakce je poměrně obsáhlá a zcela se v ní neorientuje každý, to podstatné najdeme v úvodu třetího odstavce.

![\ VZP.pdf](images/dokumenty-pdf-doc/vzp.pdf "Vyjádření VZP ČR")

Snad se tedy nic nezmění a SÚKL při novém projednávání případů bude postupovat správně. Lze se jen pozastavit nad tím, kolik lidí se muselo případem zabývat, kolik to stálo energie i jistých nákladů.

Související články:

Marnost nad marnost

Výměna názorů se SÚKLem

Myslí to SÚKL opravdu vážně?