Moře 2023

22. 7. 2023

Michal Skořepa

Featured image

Již více než před týdnem jsme se vrátili z dlouho plánovaného zahraničního zájezdu pro hemofiliky, jejich rodiny a přátele, který společně pořádal Český svaz hemofiliků a Hemojunior.

Tentokrát se zájezdu účastnilo 12 hemofiliků (či von Wilebrand). Celkem se nás však na zájezd vydalo 42, včetně zdravotní sestry a fyzioterapeutky. Zdravotní komplikace se nám naštěstí vyhýbaly, proběhlo pár drobných ošetření a profylaktických aplikací. Ani intenzivní fyzioterapií jsme si pobyt „nekazili“ a omezili jsme ji pouze na každodenní cvičení v bazénu a možnost individuálních konzultací.

Sám si dovoluji zájezd zhodnotit kladně, určitě splnil svou základní myšlenku, aby se k moři mohli vydat i ti, kteří by si to sami netroufli. To potvrdily i osobní rozhovory. Pokud bude ze strany členů obou organizací zájem, rádi se k pořádání zájezdů opět vrátíme. Nicméně asi opět s minimálně roční odmlkou. Vše určitě lépe ukáže zájem, čas a peníze…

Tolik pár mých slov. Další zhodnocení jsem jako obvykle ponechal účastníkům, tentokrát se ho chopila Soňa. Té velmi děkuji nejen za příspěvek, ale též výše zmíněnou zdravotní péči.

Zde tedy její slova:

Začátkem července jsme absolvovali týdenní pobyt na Krétě Kavros Bech s ČSH a Hemojuniorem.

Myslím, že většina účastníků byla spokojená a pobyt si užila dle svých představ. Vše jsme měli na dosah. Bazén, písčitou pláž se slunečníky zdarma a s pozvolným vstupem do průzračného moře.

K dispozici byl bar u bazénu, prostorná jídelna s venkovním posezením a stravováním all inclusive, tak si každý přišel na své. Volný čas jsme trávili na pláži, v moři plaváním, blbnutím s dětmi s lehátky, míči, šnorchlováním, lovením rybiček a pozorováním podmořského dna. Některé dny jsme si zařadili v mořských vlnách. K dispozici byl také ping pong, šipky, vodní pólo, Aqua aerobic.

Ve večerních hodinách jsme zašli do víru místních obchůdku, taveren. Jako v předloňskem roce byla možnost různých výletů, ať místní dopravou, nasmlouvanými autobusy, taxi nebo vláčkem k nedalekému průzračněmu jezeru Lake Kournas. Tam jsme si zapůjčili šlapadla a objeli jezero, pozorovali podmořský svět, různé rybky, želvičky. Navštívili jsme nedaleké starobylé městečko Rhetymno s krásnou pevností, přístavem a malebnými uličkami. Někteří účastníci využili fakultativní výlet do Heraklionu, další k růžové pláži Elafonisi a města Chania. Večerní pozdní hodiny jsme trávili i při pohárků místního piva či vína a užívali teplé letní noci.

Vše proběhlo bez komplikaci, zájezd i atmosféru hodnotím kladně a těším se na další akce a spolupráci.