Po stopách oslavanských permonů...

5. 5. 2017

ČSH

Featured image

Jen několik málo kilometrů na jihozápad od Brna se nachází území, které se v letošním roce stalo útočištěm všech, kdo se rozhodli přijet oslavit Světový den hemofilie. Čekal na ně den plný pohody, poznání, zábavy, vítězství a dobrodružství. Řeč je o zábavním parku Permonium. Ten vznikl na základě oslavanských pověstí na území bývalého černouhelného dolu Kukla, kde odedávna žije šest tajemných permonů - Starohorský, Bouchal, Zaklášterský, Vinohradský, Kovářova kopce a Kopce Koblihu. Park je vhodný nejen pro rodiny s dětmi, ale na své si tu přijdou návštěvníci každého věku. A tak se nám zase po roce, tradičně díky společnosti Novo Nordisk, naskytla možnost se setkat „se svými" a prožít nevšední den plný zážitků a nových poznání.

Program byl pro všechny opravdu pestrý: prohlídka areálu s těžní věží, odkud je krásný pohled do okolí, nebo interaktivní hra "Magic Permon“ a její nástrahy tras oslavanských permonů. Děti mohly pestrobarevně ošatit Permoníka a vybarvit velké papírové srdce pro kohokoliv, o tom, že je dobré si dávat pozor na svá přání, nás ve veselém příběhu pobavilo divadlo Kejkle. Na venkovní ploše zase mohly děti dovádět v domečku skákacího hradu - prostě zábava, kam se člověk podíval. Sešlo se nás opět hodně, celkem 110, od rodin s malými dětmi až po ty dospělé. Někteří přijeli na invalidním vozíčku, jiní o berlích, bezbariérový přístup areálu jim to umožnil. Na své si přišli všichni, skvělé zázemí nám umožnilo trávit čas v příjemných prostorách Atria. Každý si našel možnost, jak se zabavit, případně jen tak posedět a popovídat si při dobrém občerstvení.

Letošní téma Světového dne hemofilie bylo zaměřeno na ženy. Nejen ty, které provázejí útrapy vrozeného krvácivého onemocnění, ale i ty, které se s hemofilií každodenně potýkají u svých nejbližších, jimž věnují svůj čas a energii. Proto se při zahájení soustředila s květinovým dárkem pozornost především na všechny přítomné dámy a patřila jim i sladká tečka na konec.

Den v Permoniu se vydařil, třebaže počasí účastníkům příliš nepřálo a na chvíli nás dokonce zkropila mírná dešťová přeháňka. I tak jsme ale v podvečer opouštěli oslavanské Permonium s úsměvem na tváři. Někteří s odhodláním se sem ještě vrátit, jelikož v nabitém programu nestihli úplně všechno, co by si přáli.

A kam nás zavedou roky příští? Nechme se překvapit. Přání některých účastníků jsou zajímavá, například vrchol hory Čumulangma… SmileSmileSmile

Fotografie naleznete na hemofilickém rajčeti https://hemofilik.rajce.idnes.cz/Hemofilicky_den_2017_-_Permonium/

Zde jen výběr několika z nich: