Světový kongres v Praze nebude

16. 3. 2012

ČSH

Featured image

Naděje na to, že bude v Praze světový hemofilický kongres v roce 2016 nebo 2018, definitivně padla. Svazová rada dostala z kanadského centra nepříjemné rozhodnutí.

Do závěrečného semifinále, o jehož vítězích rozhodoval výkonný výbor WFH v Kanadě, se dostalo šest kandidátů: Kanada, USA, Mexiko, Skotsko, Irsko a ČR. Dva museli vypadnout, na letošním červencovém kongresu v Paříži budou delegáti všech členských zemí rozhodovat hlasováním o definitivních pořadatelích vždycky ze dvou.
Členové výboru v uplynulých dnech rozhodli, že do pařížského hlasování pošlou USA (Miami), Kanadu (Montreal), Mexiko (Guadalajara) a Skotsko (Glasgow). Vypadly Praha a Dublin.

V oficiálním dopise se píše, že všichni kandidáti odvedli perfektní práci, rozhodování bylo mimořádně těžké, ale je prostě takové. Předseda Rady ČSH pak dostal ještě pár osobních řádek od prezidenta WFH Marka Skinnera s vyjádřením lítosti nad rozhodnutím, protože Praha předložila skvělou kandidaturu. To je sice hezké, ale málo platné.

Rozhodnutí je poněkud překvapivé, hlavně v tom, že podle předpokladů se měla u obou termínů utkat vždycky města z Ameriky a Evropy, podle zákulisních informací měli všichni za to, že v roce 2016 vyhraje některé americké město a o dva roky později evropské. V zájmu střídání kontinentů, protože teď bude Paříž a za dva roky australská Melbourne. Takhle to má Glasgow prakticky jisté, protože těžko se bude kongres pořádat dva roky po sobě v Americe.

Pro náš svaz je to obrovská škoda. Nejen z prestižních důvodů, ale i finančních, protože tak mamutí podnik, jehož se účastní kolem 4000 delegátů, přináší pořadatelské federaci značný ekonomický prospěch. Tak snad někdy příště, letos se v říjnu uskuteční v Praze kongres evropské úrovně (EHC), což rovněž není špatné.

Rada svazu by chtěla opravdu srdečně poděkovat dvěma institucím, které mají na přípravě kandidatury skutečně lví podíl: Prague Convention Bureau a kongresové agentuře Czech-in. Oba útvary do toho vložily nemálo úsilí, ale i finančních prostředků, které přišly takto vniveč. Ale tak už to v kongresovém byznysu chodí a riziko podnikání je značné.

Ještě jednou poděkování všem zúčastněným za desítky a desítky hodin práce, určitě není všem dnům konec.