Vyšší škola hemofilie

9. 5. 2016

ČSH

Featured image

Regionální semináře pro klienty registrované v jednotlivých centrech dorazily do Prahy. Pozvánky dostali ti, kteří navštěvují ÚHKT a dětské centrum v Motole. Opět s podporou společnosti Baxalta (dříve Baxter) se sešli v hotelu Andel´s na Smíchově, nedaleko stanice metra Anděl. Program zůstal tradiční, ale obsah vyzněl přeci jen poněkud netradičně. I když vlastně i formát byl trochu jiný, tentokrát nemuseli účastníci věnovat víkend, nýbrž středeční odpoledne. To se ukázalo být šťastným, protože ne všichni – ať už pozvaní odborníci, či posluchači – jsou připraveni obětovat celý volný den.

Nutno konstatovat, že kdo přišel, neprohloupil. Na první pohled se zdá, že témata jsou už notně ohraná, ale tentokrát bylo vše jinak. Obecně hovořili Peter Salaj z ÚHKT a Vladimír Komrska z Motola, ale oba vnesli do dobře známých témat nové pohledy. O tom svědčí i reakce publika. Dala znát, že je tu cosi, co ještě neslyšeli.

[widgetkit id=92]

Totéž platí o vyčerpávajícím ortopedickém přehledu Petra Teysslera. Předestřel širokou škálu možností, jimiž může moderní ortopedie hemofilikům pomoci. A zdaleka nejde jen o to poslední, tedy totální endoprotézy.

Aby to nedospělo až sem, pomáhá rehabilitace. Martin Mužíček se v ÚHKT specializuje na fyzioterapii právě hemofiliků a přišel s novým programem, který s oddělením trombózy a hemostázy připravili. Dveře sem mají otevřené všichni, jen do nich vejít.

S několika poznámkami vystoupila i lékařka z centra léčby bolesti nemocni na Bulovce, ale jejich obsah byl pohříchu jen obecný a moc konkrétních rad nepřinesl.

Zato členům svazu velmi dobře známá Marcela Štáfová z Úřadu práce zafungovala velmi užitečně. Nepřišla sice s žádnými převratnými novinkami v sociální oblasti, ale věnovala se individuálním konzultacím a radám každému, kdo je potřeboval a projevil zájem.

Suma sumárum – už dlouho nebylo setkání s odborníky tak nabité informacemi a konkrétními radami, jako právě tady. Doufejme, že i v dalších regionech zaznamená program seminářů stejný úspěch jako v Praze. Svazová rada už přemýšlí, kde se – opět ve spolupráci s Baxaltou – uskuteční ten další.